Zderzenie osobówek na DK-17
Po godzinie 14-tej dyżurny zamojskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na drodze wojewódzkiej DW-74 w miejscowości Miączyn-Stacja. Według zgłaszającego, brało w nim udział dwa samochody osobowe.
We wskazany w zgłoszeniu rejon natychmiast zostali skierowani policjanci, którzy na podstawie śladów na miejscu zdarzenia, relacji kierujących i świadków, wstępnie ustalili jego przebieg. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że doprowadził do niego 24-letni mieszkaniec powiatu mieleckiego. Mężczyza podróżował samochodem marki Skoda od Zamościa w kierunku Hrubieszowa wraz z dwiema 19-letnimi pasażerkami. W miejscowości Miączyn-Stacja, na prostym odcinku drogi, gdzie dozwolona prędkość wynosi 90 km/k, wyprzedzał kilka pojazdów. Nie zachował przy tym wymaganej od niego ostrożności i nie upewnił się, czy może bezpiecznie wykonać ten manewr. W następstwie, uderzył w samochód marki Ford, którego kierująca wykonywała manewr skrętu w lewo.
Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez policjantów wykazało, że kierujący byli trzeźwi. W następstwie zdarzenia 57-letnia mieszkanka Lublina, która podróżowała Fordem, nie odniosła obrażeń. Natomiast z uwagi na odczuwane dolegliwości do szpitala trafił kierujący Skodą oraz jedna z jego pasażerek. Po konsultacjach medycznych okazało się, że mężczyźnie nic poważnego się nie stało. Jednak 19-latka wymaga dalszego leczenia.
Na miejscu zdarzenia, oprócz funkcjonariuszy ruchu drogowego, pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej. W tym czasie pas ruchu w kierunku Zamościa był nieprzejezdny. Ruch odbywał się wahadłowo.
Przed nami ostatnie tygodnie wakacji. Apelujemy po raz kolejny o ostrożność za kierownicą. Słoneczna pogoda i dobre warunki na drodze nie powinny uśpić czujności uczestników ruchu drogowego. Aby zaplanowane wyjazdy i podróże zakończyły się bezpiecznymi powrotami do domu, pamiętajmy o podstawowych zasadach:
- zmęczenie za kierownicą ogranicza możliwość skupienia się na jeździe i spowalnia reakcję kierowcy na nagłe sytuacje, które mogą pojawić się na drodze
- korzystanie z telefonu podczas jazdy odwraca uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze
- alkohol i narkotyki zmniejszają zdolności psychofizyczne kierowcy, co znacząco zwiększa ryzyko wypadku
- baczne obserwowanie drogi i jej rejonu pozwoli uniknąć wypadku i odpowiednio wcześniej zareagować na nagłą sytuację, którą możemy zastać podczas podróży
- zapięte pasy bezpieczeństwa są najważniejszym elementem ochrony podczas wypadku
Pamiętajmy też o wyrozumiałości wobec innych kierujących i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wzajemny szacunek przekłada się na bezpieczeństwo nas wszystkich.
aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk