Pracownicy socjalni uczyli się przewidywania zagrożeń i technik obrony przed atakiem
W minioną środę, 5 marca w Komendzie Miejskiej Policji w Zamościu policjanci Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego, a jednocześnie instruktorzy taktyki i technik interwencji, uczyli pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zamościu prostych technik samoobrony pozwalających na skuteczne odparcie potencjalnego ataku.
Młodszy aspirant Paweł Bajwoluk i sierżant sztabowy Rajmund Tkacz wyjaśnili również uczestnikom ćwiczeń, w jaki sposób zachować się w sytuacjach potencjalnego niebezpieczeństwa tak, aby zapobiec lub zminimalizować ryzyko agresji. Funkcjonariusze wyjaśnili także, czym jest stan wyższej konieczności i obrona konieczna. Przekazali też wskazówki, w jaki sposób opanować emocje i przewidywać niebezpieczne sytuacje.
Ten krótki kurs samoobrony został zrealizowany w ramach współpracy zamojskiej Policji z pracownikami socjalnymi i asystentami rodziny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zamościu. Szkolenia pracowników instytucji pomocowych pod kątem umiejętności radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach stanowią istotny element ich przygotowania do trudnej pracy w terenie, gdzie narażeni są często na kontakt z osobami agresywnymi, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Dzięki tego typu szkoleniom pracownicy socjalni zyskują nie tylko nowe umiejętności i techniki samoobrony, ale również uczą się unikania sytuacji niebezpiecznych, odruchu obserwacji otoczenia oraz szybkich i odpowiednich reakcji na zagrożenie.
podkomisarz Dorota Krukowska – Bubiło